DeAlcoTec

Zastosowanie

System do usuwania alkoholu DeAlcoTec to metoda wykorzystująca zachowanie aromatu służąca do usuwania alkoholu z piwa po zakończeniu procesu fermentacji. Składniki są zachowane do szczególnie wysokiego stopnia lub dodawane z powrotem do piwa. Temperatura usuwania alkoholu jest niska, a resztkowa zawartość alkoholu jest bliska poziomu wykrywalności.

Opis

W procesie usuwania alkoholu, produkt zawierający wysoki poziom alkoholu najpierw podgrzewa się w regeneracyjnym wymienniku ciepła w strumieniu przeciwnym do strumienia gotowego produktu bezalkoholowego. Następnie produkt wprowadza się na szczycie specjalnie skonstruowanej kolumny ewaporacyjnej. W przypadku cieczy nasycanych CO2, wcześniejsze odgazowanie zapobiega powstawaniu piany. Opary wylotowe wprowadza się u dołu kolumny. Opary wznoszą się w górę kolumny w przeciwnym kierunku do opadającej ciepłej cieczy. Tym samym usuwają lotny alkohol z produktu. Mniej lotne składniki opadają na dno kolumny. Opadają na powłokę wyparki, która wytwarza opary wylotowe, z których usuwany jest alkohol. Gęsto upakowane, cienkie arkusze ze stali nierdzewnej w kolumnie maksymalnie zwiększają powierzchnię ewaporacyjną i czas kontaktu produktu i oparów wylotowych. Cały proces odbywa się w próżni. Podstawową zaletą technologii Centec jest wyjątkowo skuteczne usuwanie alkoholu w niskiej temperaturze. Produkt pozbawiony alkoholu odpompowuje się, schładza i przechowuje do dalszego przetworzenia, np. nasycania dwutlenkiem węgla. Lotne aromaty produktu początkowego można oddzielić od oparów wylotowych w specjalnie zaprojektowanym urządzeniu i dodać je z powrotem do produktu w celu poprawy smaku. W razie potrzeby alkohol zatęża się
w postać ciekłą alkoholu do 90 obj.% do wykorzystania w innych zastosowaniach lub na sprzedaż. Do bardzo precyzyjnych pomiarów i kontroli krytycznych właściwości produktu, takich jak zawartość alkoholu, O2 i CO2 wykorzystuje się aparaturę pomiarową Centec. Centec może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji własnej aparatury pomiarowej.

 

  • Delikatne przetwarzanie produktu w niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu
  • Zawartość alkoholu resztkowego bliska poziomu wykrywalności
  • Możliwość odzysku aromatów i rektyfikacji alkoholu
  • Duży stopień odzysku energii
  • Indywidualna konfiguracja modułów ze standardowym sterownikiem PLC
  • Łatwa instalacja na platformie i uruchomienie
  • Wykonanie zapewniające zachowanie czystości i pełna zgodność z systemem mycia CIP

Dane Techniczne

Wydajność3 – 200 hl/h
Początkowa zawartość alkoholu4,5-5,5 v/v%
Zawartość alkoholu resztkowego0,01-0,4 v/v%
Alkohol rektyfikowany30-90 v/v%
MateriałZgodnie z wymaganiami (1.4301/AISI 304, 1.4404/AISI 316L, …)
Medium grzewczegorąca woda, para wodna (podstawowe źródło)
Medium chłodząceglikol, woda z lodem, amoniak, solanka
Opcje

Różne poziomy automatyzacji
Konserwacja zdalna
Ciągły pomiar zawartości, np. alkoholu, °Plato, O2, CO2
Nasycanie dwutlenkiem węgla
Odzysk aromatów
Pasteryzacja
Mieszanie (piwo rodzime, syrop)
Rektyfikacja alkoholu (strefa ATEX)